יום שלישי, 8 במרץ 2011

במדינת היהודים

האלוף (מיל) יעקוב עמידרור לא צריך להוכיח את עצמו. שנים רבות תיפקד במרכזי ההכרעה של המדינה, במקומות ותפקידים שהטלפון המצרצר יום ולילה הוא חלק מהחיים, מס הכרחי במילוי התפקיד, אם כקמ"ן פיקוד צפון בימים שהפיקוד היה החזית הפעילה היחידה של ישראל, אם כראש אמ"ן מחקר הסמוך לאוזנם של קברניטי המדינה ובשפע של תפקידים אחרים. לעולם לא עלתה בעיה כל שהיא בתיפקודו הקשורה לדתיותו של האלוף עמידרור או להשקפת עולמו הפוליטי. תמיד מנומק, תמיד עינייני ותמיד קשוב לדעות אחרות. אם יש בארץ מועמדים מתאימים לרשות המועצה לביטחון לאומי אין ספק שהאלוף עמידרור ראוי, יותר מראוי.

אכן דעותיו הם כנראה מצד ימין של אמצע המפה הפוליטית בישראל אבל כמו שדעות מהצד השמאלי אינן פוסלות לתפקיד כך אין לראות בדעות יותר ימניות סיבה שלא למלא תפקידים בכירים במדינה. מדינת ישראל היא מדינה "יהודית דמוקרטית", מדינת הלאום של האם היהודי שאחד הדבקים שלה היא הדת היהודית. בניגוד לעמים אחרים היהדות היא מרכיב מאד דומיננטי בזהות הלאומית גם של החילוניים. במדינת ישראל לא יכול להיפסל אדם לתפקיד כל שהוא משום יהדותו ומשום דתיותו. הנה מצאו לעצמם לפחות שני אנשי תקשורת שדעתם, כנראה, לא רוותה נחת ממראה של איש מזוקן עם כיפה בראשות המועצה לביטחון לאומי, להתגולל לא על מיקצועיותו של האלוף עמידרור, לא על יושרתו שהיא ללא פגם אלא על עצם דתיותו. בשני מיקרים נשאל האלוף עמידרור, האם הוא יענה לטלפון בשבת כאשר יהיה במרכז העצבים של מדינת ישראל, כאילו שהאלוף עמידרור צריך עדיין להסיר ספק ולהוכיח את עצמו בפני מישהוא. שאלה מעליבה, מקוממת, חוצפנית לא עיניינית שנשאלה לפחות פעמיים במדינת היהודים משל המדינה היא עיניינם של החילוניים בלבד, אלו שברור שהם מרימים טלפון גם בשבת.

אין אף מערכת ביטחונית בישראל, לא במוסד, לא בשב"כ, לא בצה"ל, לא במשטרה, לא בשרות בתי הסוהר ולא במשרד החוץ שלובשי כיפה אינם חלק אורגני ממנו, כמו שצריך לצפות במדינת הלאום של היהודים. אין גם שום בעיות תיפקודיות משמעותיות, בדרגי הפיקוד, הנובעות מהזיקה לכיפה. לא מעט מהם שרתו בצה"ל בימי ההתנתקות בניגוד בוטה להשקפת עולמם, להכרתם ולאמונתם ולא הרבנים הכתיבו להם מה לעשות אלא צה"ל הכפוף לשלטונות הדמוקרטיים של מדינת ישראל (מבלי להיכנס לוויכוח על נחיצות המהלך עצמו שאני תמכתי ותומך בו בכול לב). נרצה או לא נרצה משקלם גדול בכול מערכות החיים שלנו ויש להם חלק נכבד בכול הישגיה וכישלונותיה של המדינה.

אינני יודע מה הניע את שני אנשי השידור לשאול את שאלתם – בורות לגבי האיש עצמו, בורות לגבי הדת היהודית, ניסיון לעשות דה-לגיטימציה לחובשי הכיפה בכלל, החשודים למפרע כימניים, להכפיש באמצעות האלוף עמידרור את ביבי עצמו ולנסות להמליך אנשים כרוחם או סתם אהבליות מטומטמת לבושת מדינת הלאום של העם היהודי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה