יום חמישי, 4 בדצמבר 2014

נאום לשכל עמום

אתמול בערך ב 20:20 נתן שר האוצר (עדיין) יאיר לפיד את נאום התשובה שלו לביבי - נאום ה"אתה מנותק". והאשים את ראש הממשלה שהוא מנותק, זה לגיטימי לגמרי אבל הנאום בכללו היה בנוי על כך שאנחנו כולנו כהי מוחין ורפי שכל.


לפי הנאום התוכניות לשנה הבאה כללו גשם של שפע וטוב ליושבי הארץ והכל בלי להעלות מיסים. יאיר לפיד כמובן לא הזכיר שהמשק מתכווץ ולכן גם גביית המיסים תתכווץ איתו היה והמגמה תמשך. יהיו גנים וכיתות קטנות יותר, נוכחות מישטרתית מוגברת, סיוע בדיור, קיצבאות לניצולי שואה ועוד ועוד הכל בלי להעלות מיסים. רק במיקרה אחד הזכיר יאיר לפיד מימון אפשרי לכל הטוב שהוא מתכוון להרעיף עלינו - העברת כמיליארד שקל מהקק"ל לטובת ניצולי השואה. יש אצלנו כמה שמאמינים שאפשר לתת יש מאין אבל למי שלא רפה שכל מותר לשאול "מאיפה הכסף?" - יאיר לפיד לא התייחס לגירעון הגדל שהוא מתכנן לנו - הלוואה מילדינו.


אנחנו אמורים להשאיר לילדינו משק יציב ובלי חובות גם על חשבון מצוקה מסויימת בהווה (שיא כל הזמנים ניבוא מכוניות נישבר ב 2014, גם שיא היציאות לחו"ל כך שהמצוקה לא ממש קשה - וודאי לא למעמד הביניים המתרסק). במקום זה מציע יאיר לפיד לכל מי שגם חושב על נאומו שכדי שאנחנו נחייה יותר טוב ילדינו ישלמו קצת יותר כאילו שאי שם בעתיד לא יהיו בעיות יותר לא של ביטחון ולא של מצוקה חברתית.


אבל עד שיגיע העתיד, כשיאיר לפיד יהיה בפנסיה ואחר יתמודד עם החובות, אנחנו משלמים כבר היום את החשבון. הגירעון הטופח פוגע בדירוג האשראי, מעלה את שער החליפין ואת הריבית על איגרות החוב. שער חליפין גבוהה, שכבר נושק את ארבעת השקלים לדולר, מעלה את מחירי היבוא בשקלים מקומיים. כל אחד מאיתנו אמנם לא ישלם יותר מיסים ישירות לממשלה אבל ישלם יותר במכולת, בשוק ובחנות על רוב המצרכים. אם מדובר ביוקר המחיה הגירעון הטופח מבטיח לנו יוקר מחיה טופח באותה המידה.


מהר מאד יוקר המחיה יחייב תוספות שכר שיחייבו הוצאה ממשלתית שלפי שיטת לפיד ימומנו מעוד גירעון וחוזר חלילה. כן! יאיר לפיד שם אותנו על סף המידרון הכלכלי ומבחינתי זה לבד מצדיק בחירות הם אולי יעלו 2 מיליארד שקל אבל יש סיכוי שהם יעצרו את התהליכים השליליים במשק. תהליכים שיעלו עשרות מיליארדים לאורך השנים.

יאיר לפיד הבטיח מתנות חינם - רק בעולם ההזיות יש מתנות חינם. הכל עולה בכסף ועל כל גירעון יש ריבית. אני מתפלא שיאיר לפיד נתן נאום שבנוי על כך שרובנו כהי מוחין או רפי שכל. יתכן שביבי מנותק אבל יאיר לפיד לא מחובר לשום מציאות כלכלית במילים אחרות גם לו יש איזה נתק מהמציאות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה